Belkin | SKU:
WCA008MYWH
Belkin BoostCharge Mobile phone White AC, USB Fast charging Indoor
€23.65
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Belkin BoostCharge Mobile phone White AC, USB Fast charging Indoor is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
1 x USB-C, PD 3.1, 30 W, White
Key Features
- Travel-ready compact design is easy to carry and fits almost anywhere
- Up to 30W of fast charging from the single USB-C port
- Foldable prongs
- USB-C PD 3.1 charging technology
Description
Fast charge an iPhone, iPad, or other compatible device with our USB-C Wall Charger 30W. It’s USB-PD3.1 certified, supporting a wide range of devices including smartphones and tablets from Apple, Google, Samsung, and other power delivery-enabled devices.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone |
| Power source type | AC, USB |
| Compatibility | iPhone 16, Samsung S25 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 30 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone |
| Power source type | AC, USB |
| Compatibility | iPhone 16, Samsung S25 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 36 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Compatibility | iPhone 16, Samsung S25 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





