Canon 6384B010/CLI-42 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y,LC,LM, GY,LGY 835 Photos 8x13ml Pack=8 for Canon Pixma Pro 100
Canon 6384B010/CLI-42 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y,LC,LM, GY,LGY 835 Photos 8x13ml Pack=8 for Canon Pixma Pro 100 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges***
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time***
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress***
- Return every toner ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Description
This multipack contains one each of black, grey, light grey, cyan, magenta, yellow, photo cyan and photo magenta ink tanks. These eight 13ml ink tanks provides you with the full set of inks for your printer offering convenience and savings. Print up to 900 black or 835 colour photos in 10x15cm and 65 black or 111 colour photos in A3+ size at ISO/IEC 24712* standard.Compatible Printers: Canon Pixma PRO-100, Canon Pixma PRO-100 S
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink page yield | 835 pages |
| Black ink page yield | 900 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Light grey, Magenta, Photo cyan, Photo magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | Canon PIXMA PRO-100 |
| Quantity per pack | 8 pc(s) |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Light grey, Magenta, Photo cyan, Photo magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Print quality | |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 8 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Country of origin | Japan |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







