Cisco Micro USB to RJ-45 Console Cable Adapter for 1101 and 1109 Integrated Service Routers, 90-Day Limited Warranty (CAB-CON-USBRJ45=)
Cisco Micro USB to RJ-45 Console Cable Adapter for 1101 and 1109 Integrated Service Routers, 90-Day Limited Warranty (CAB-CON-USBRJ45=) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- MANAGEMENT CABLE: Male Micro USB to female RJ-45 console cable adapter
- COMPATIBILITY: For use with Cisco 1101 and 1109 Integrated Service Routers
- USE: Allows computers without RJ-45 inputs to use an RJ-45 network cable to connect to the console port of a router for configuration
- SIZE: Short network cable adapter with a distinctive light blue colour
- PEACE OF MIND: 1-year limited warranty
Description
The Cisco Micro USB to RJ-45 Console Cable Adapter is designed to allow a computer terminal with a serial Micro USB port to connect to the RJ-45 console port of a router for configuration. Compatible with Cisco 1101 and 1109 Integrated Service Routers, USB Ethernet cable adapter allows traditional, light blue RJ-45 serial console cables to be used with computers that do not accept this plug type.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Blue |
| Connector(s) | Micro USB to RJ-45 |
| Ports & interfaces | |
| Connector(s) | Micro USB to RJ-45 |
| Technical details | |
| Package weight | 90.7 g |
| Country of origin | China |
| Package depth | 184.2 mm |
| Package width | 152.4 mm |
| Package height | 49.3 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 90.7 g |
| Package depth | 184.2 mm |
| Package width | 152.4 mm |
| Package height | 49.3 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Packaging content | Cisco Micro USB to RJ-45 Console Cable Adapter |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



