Compulocks | SKU:
505B
7% off
Compulocks VESA Tilting Wall Mount - Black
€72.46
€77.75
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Compulocks VESA Tilting Wall Mount - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
VESA Tilting Wall Mount - Black
Compatible with all of our VESA 100mm and 75mm enclosures, this mount offers tilting and panning for optimal viewing angles.
The Bow mount is ADA compliant, positioning your display just 4 inches from the wall with an enclosure.
It features easy access for hinge tension adjustments, ensuring stability and screen lock. For added security, a lock slot secures our universal tablet holders like Magnetix.
The mount's design includes a hidden cable passage through the arm, four cable exit options from the base, and an option to route the cable through the center of the base plate for seamless concealment.
Crafted from durable aluminum, the Bow mount can be installed on any flat surface, making it ideal for secure, interactive display setups with flexible mounting options.
Key Features
- 75x75mm and 100x100 mm VESA-compatible mount
- Through arm cable management
- Portrait or landscape mountable
- Secure directly onto a wall
Description
Introducing the Bow VESA Tilting Wall Mount, a versatile and secure display solution.Compatible with all of our VESA 100mm and 75mm enclosures, this mount offers tilting and panning for optimal viewing angles.
The Bow mount is ADA compliant, positioning your display just 4 inches from the wall with an enclosure.
It features easy access for hinge tension adjustments, ensuring stability and screen lock. For added security, a lock slot secures our universal tablet holders like Magnetix.
The mount's design includes a hidden cable passage through the arm, four cable exit options from the base, and an option to route the cable through the center of the base plate for seamless concealment.
Crafted from durable aluminum, the Bow mount can be installed on any flat surface, making it ideal for secure, interactive display setups with flexible mounting options.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Distance to the wall (min) | 10.2 cm |
| Distance to the wall (max) | 10.2 cm |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | No |
| Number of arms | 1 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 10.2 cm |
| Distance to the wall (max) | 10.2 cm |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | 100mm x 100mm and 75mm x 75mm VESA Compatible Mount |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Mounting type | Wall |
| Mounting | Screws |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




