DELL | SKU:
DELL-CP7625S
32% off
DELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - CP7625S
€38.11
€55.67
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - CP7625S is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - CP7625S
Safely store your device in the dedicated laptop and tablet sleeve that’s lined with anti-scratch Nylex brushed-lining material.
All-around protection
Resist impact from any direction with lightweight 360° XPE foam cushioning on the side walls and top bumper, plus an extra thick PE foam padding layer on the back panel.
Reasons To Buy
An office-ready design that’s made for sustainability
Built with a lightweight and modern design, the Dell Ecoloop Premier Slim Backpack offers complete device protection and excellent comfort during your daily commute.OceanCycle Certified® Ocean-bound Plastic
The exterior main fabric is made with 100% ocean-bound plastic from approximately 19 recycled plastic bottles collected from ocean coastline or major waterways.Responsible dyeing process
Made with a solution dyeing process that can have up to a 97% lower impact on greenhouse gas emissions, 96% lower water impact, and 98% lower fossil fuel use per kg of material than traditional dye processes.100% recycled packaging
The carrying case ships in packaging that’s made with 100% recycled content in the hang tag, hang loop and plastic bag.Protect your tech on-the-go
Secure your laptopSafely store your device in the dedicated laptop and tablet sleeve that’s lined with anti-scratch Nylex brushed-lining material.
All-around protection
Resist impact from any direction with lightweight 360° XPE foam cushioning on the side walls and top bumper, plus an extra thick PE foam padding layer on the back panel.
Carry with ease
Experience all-day comfort with comfortable shoulder straps and a contoured back panel that’s shaped to provide lower-back support.Convenient for transit
Navigate airports and train stations easily with a built-in luggage pass-through.Tested for durability
This backpack is designed with strong, premium materials to endure everyday wear and tear over time. Our bags undergo rigorous quality and durability testing, including assessments of water resistance, strap strength, zipper strength and fabric abrasion to ensure your valuable are well protected.Bring your office anywhere
Store files, documents, and tech accessories in a spacious main compartment that features a zippered mesh pocket and built-in organizers.Secure your accessories
Keep your Bluetooth® earbuds safe and easily accessible in the shoulder strap stretch pocket.Quick-access items
Pack your water bottle in the magnetic expandable side pocket, and protect small items in the front zipper pocket built with anti-scratch Nylex brushed lining material.Stay charged on-the-go
Tuck your portable battery charger neatly into its dedicated pocket and conveniently charge your laptop in-bag via cable pass-through.Description
A premium quality slim backpack that’s made for fast-paced corporate life, offering 360° laptop protection, smart organization and all-day comfort.Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Volume | 18 L |
| Width | 299.7 mm |
| Weight | 920 g |
| Height | 449.6 mm |
| Depth | 139.7 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Protection features | Impact resistant, Water resistant, Scratch resistant |
| Material | Foam, Plastic, Polyester, Fabric |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Protection features | Impact resistant, Water resistant, Scratch resistant |
| Material | Foam, Plastic, Polyester, Fabric |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Technical details | |
| Protection features | Impact resistant, Water resistant, Scratch resistant |
| Material | Foam, Plastic, Polyester, Fabric |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




