Dicota | SKU:
D31189-RPET
DICOTA Laptop Sleeve PERFECT 16-17.3"
€26.79
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DICOTA Laptop Sleeve PERFECT 16-17.3" is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Laptop Sleeve PERFECT 16-17.3", Black
Perfect Skin is made of elastic synthetic neoprene and perfectly adapts to the form of your notebook like a second skin. The best guaranty against surface scratches and other dents and damages. Another advantage: The zipper is fitted with an extra surface on the inside in order to avoid scratches on the notebook.
Key Features
- Robust, especially elastic neoprene
- Adapts perfectly like a second skin to the notebook
- Guarantees optimal protections from scratches and small damages
- Zipper equipped with additional padding to protect from scratches
- Lightweight design
- Water-repellent material for comfortable travel in all weathers
Description
For anybody who wants to transport their device in a light-weight and flexible fashion.Perfect Skin is made of elastic synthetic neoprene and perfectly adapts to the form of your notebook like a second skin. The best guaranty against surface scratches and other dents and damages. Another advantage: The zipper is fitted with an extra surface on the inside in order to avoid scratches on the notebook.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Width | 445 mm |
| Weight | 240 g |
| Height | 300 mm |
| Depth | 25 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | Universal |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Neoprene |
| Case type | Sleeve case |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






