EPOS | SKU:
1000901
Sold out
17% off
EPOS ADAPT 160T USB II
€48.88
€59.15
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
EPOS ADAPT 160T USB II is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Stereo Teams certified headset
Enjoy an audio tool that adapts seamlessly in the office, on-the-go, or while working remotely. Experience flexibility and comfort, with a discreet boom arm design that folds neatly away into the headband and plug and play device connectivity.
Key Features
- Convenient noise limiter switch
- Via EPOS Connect limiting noise according to European and Australian standards
- One touch access to meetings
- Via dedicated Microsoft Teams button
- With noise-cancelling microphone to filter out ambient noise
- Enjoy a natural listening experience
- With EPOS Voice™ technology
- Personalize for a perfect fit
- With an adjustable, flexible headband
- Protect from acoustic shock
- With EPOS ActiveGard® technology
Description
Wired, double-sided headset with USB connectivity, Microsoft Teams certified and optimized for UC professionals. Work your way with a stylish, comfortable headset designed for the demands of today’s hybrid workplace with superior stereo sound.Enjoy an audio tool that adapts seamlessly in the office, on-the-go, or while working remotely. Experience flexibility and comfort, with a discreet boom arm design that folds neatly away into the headband and plug and play device connectivity.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | Microsoft Teams |
| Cable length | 1.785 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Operating keys | Multi-key, Mute, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Microsoft Teams |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 1.785 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Magnet type | Neodymium |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 55% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 136 g |
| Width | 160 mm |
| Height | 194 mm |
| Depth | 58 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 179 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Teams |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 460 mm |
| Master (outer) case length | 543 mm |
| Master (outer) case height | 407 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







