ARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
ARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Reasons To Buy
Efficient Performance at High Air Resistance
Thanks to high static pressure, the Pro fans move air effectively through tight spaces. This makes them ideal for radiators, perforated panels, and mesh filters.Maximum Performance, Redefined
Revised fan blade design for an optimal balance of performance and smooth operation.Optimized Bearing-Shaft Design (FDB)
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.Automated Balancing
An automated measuring and balancing process ensures exceptional precision and smooth performance by applying the balancing compound with pinpoint accuracy.SOTA Microcontroller
Reduces motor noise, compensates for load fluctuations, and protects against inrush currents and reverse polarity.More Power – Less Noise
The fan delivers more performance at low speeds with higher airflow and static pressure at just 25 dB(A) – ideal for quiet, powerful cooling.Minimum Gap Dimensions for Maximum Efficiency
Enables higher static pressure and maximum airflow efficiency.PST – PWM-Based Synchronized Fan Control
An additional PWM connector allows multiple fans to be synchronized in series using a single header.6-Year Warranty – Because Satisfaction Matters
Our products are tested under extreme conditions. The 6-year warranty isn’t just a promise – it’s a testament to our confidence in their durability.Description
ARCTIC’s versatile assortment of PC fans are both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our case fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high quality bearings, making them particularly durable and efficient.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.4 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 7 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 3.3 V |
| LED voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 124 mm |
| Package height | 86 mm |
| Fan weight | 185 g |
| Package weight | 633 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 124 mm |
| Package height | 86 mm |
| Package weight | 633 g |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






