ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 Pack - 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 Pack - 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Reasons To Buy
Reversed Airflow
The P14 Pro Reverse is specifically designed for air intake from the back side. It's particularly suitable when conventional fans would compromise the aesthetics.Optimized Airflow Design
The trumpet-shaped intake and teardrop-shaped spokes direct the airflow with reduced flow losses. This reduces air resistance, minimising turbulence and aerodynamic noise.SOTA Microcontroller
Reduces motor noise, compensates for load fluctuations, and protects against inrush currents and reverse polarity.More Power – Less Noise
An automated measuring and balancing process ensures smooth performance by applying the balancing compound with pinpoint accuracy.Minimum Gap Dimensions for Maximum Efficiency
Enables higher static pressure and maximum airflow efficiency.PST – Easy Cable Management and Synchronized PWM Control
Thanks to the additional PWM connector, multiple fans can be daisy-chained and controlled simultaneously through a single header.Optimized FDB Bearing-Shaft Design
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.6-Year Warranty – Because Satisfaction Matters
Our products are tested under extreme conditions. The 6-year warranty isn’t just a promise – it’s a testament to our confidence in their durability.Description
ARCTIC’s versatile assortment of Fans is both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our Fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high-quality bearings, making them particularly durable and efficient.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 5 |
| Fan speed (min) | 400 RPM |
| Fan speed (max) | 2650 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.48 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| Number of fan blades | 5 |
| LED connector type | 3-pin + 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Cable length | 0.48 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 4 V |
| Rated current | 0.4 A |
| LED voltage | 5 V |
| LED current | 0.4 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 30 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Fan weight | 253 g |
| Package weight | 840 g |
| Cable length | 0.48 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 840 g |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







