ARCTIC | SKU:
ACFAN00318A
14% off
ARCTIC P14 Pro A-RGB (White) 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
€17.15
€19.92
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
ARCTIC P14 Pro A-RGB (White) 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
P14 Pro A-RGB (White) 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
Reasons To Buy
Efficient Performance at High Air Resistance
Thanks to high static pressure, the Pro fans move air effectively through tight spaces. This makes them ideal for radiators, perforated panels, and mesh filters.Maximum Performance, Redefined
Revised fan blade design for an optimal balance of performance and smooth operation.Optimized Bearing-Shaft Design (FDB)
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.Automated Two-Plane Balancing
An automated two-level measuring and balancing process ensures exceptional precision and smooth performance by applying the balancing mass with pinpoint accuracy at two different depth levels.SOTA Microcontroller
Reduces motor noise, compensates for load fluctuations, and protects against inrush currents and reverse polarity.More Power – Less Noise
The fan delivers more performance at low speeds with higher airflow and static pressure at just 25 dB(A) – ideal for quiet, powerful cooling.Minimum Gap Dimensions for Maximum Efficiency
Enables higher static pressure and maximum airflow efficiency.PST – PWM-Based Synchronized Fan Control
An additional PWM connector allows multiple fans to be synchronized in series using a single header.Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.48 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Cable length | 0.48 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 5 V |
| Rated current | 0.35 A |
| LED voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 27 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 288 g |
| Cable length | 0.48 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 147 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 288 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







