ASUS Ascent GX10 GX10-GG0027BN GB10 128 GB LPDDR5x-SDRAM 4 TB SSD Mini PC Grey
ASUS Ascent GX10 GX10-GG0027BN GB10 128 GB LPDDR5x-SDRAM 4 TB SSD Mini PC Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- No OS
- GB10
- 128GB LPDDR5x-SDRAM & 4000GB SSD
Description
Ultra-Small AI SupercomputerBased on NVIDIA DGX™ Spark
The ASUS Ascent GX10, accelerated by the NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip and the NVIDIA AI software stack, provides a full-stack solution for AI development and deployment. Its compact design facilitates seamless integration and deployment, enabling powerful AI performance for innovators who demand excellence. With advanced AI tools and NVIDIA® ConnectX®-7, this small-scale server enhances your AI capabilities while empowering your unique solutions.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor model | GB10 |
| Processor manufacturer | Nvidia |
| Processor cores | 20 |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 4 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 4 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | NVIDIA Blackwell |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 4 |
| Power | |
| Power supply | 240 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 220 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 51 mm |
| Package weight | 2.87 kg |
| Weight | 1.48 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 2.87 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Display included | No |
| Certificates | |
| Certification | BSMI/CB/CE/FCC/UL/CCC/C-Tick/WiFi/RF/VCCI |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Nvidia |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







