ASUS | SKU:
90MB1R00-M0EAY0
Sold out
ASUS PRIME A520M-K ARGB AMD A520 Socket AM4 micro ATX
€73.00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
ASUS PRIME A520M-K ARGB AMD A520 Socket AM4 micro ATX is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Socket AM4, AMD A520 Chipset, 2 x DDR4-SDRAM up to 64GB, LAN, 1 x RJ-45, 4 x SATA III, 1 x M.2(M), UEFI AMI, Micro ATX
ASUS PRIME series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of 5000 Series/ 5000 G-Series/ 4000 G-Series/ 3000 Series/ 3000 G-Series AMD Ryzen™ platform. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, PRIME A520 series motherboards provide daily users and DIY PC builders a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
Description
A520M-K ARGBASUS PRIME series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of 5000 Series/ 5000 G-Series/ 4000 G-Series/ 3000 Series/ 3000 G-Series AMD Ryzen™ platform. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, PRIME A520 series motherboards provide daily users and DIY PC builders a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
Specifications
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Front panel connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Number of RGB LED pin headers | 3 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD A520 |
| Supported processor sockets | Socket AM4 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD A520 |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Supported processor sockets | Socket AM4 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 5000 Series, AMD Ryzen 4000 Series, AMD Ryzen 3000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM4 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Number of storage drives supported | 5 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD A520 |
| Supported processor sockets | Socket AM4 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Product colour | Black, White |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 3.0 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| Packaging data | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 804 g |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 804 g |
| Width | 226 mm |
| Depth | 226 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | SATA |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 804 g |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






