ASUS | SKU:
90MB1KR0-M0EAY0
ASUS ROG CROSSHAIR X870E APEX AMD X870E Socket AM5 ATX
€669.54
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
ASUS ROG CROSSHAIR X870E APEX AMD X870E Socket AM5 ATX is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
ROG CROSSHAIR X870E APEX
Description
AMD X870E (AM5 Socket) ATX motherboard, Advanced AI PC-ready, 18+2+2 power stages, Dynamic OC Switcher, Core Flex, DDR5 slots with AEMP, ROG Memory Fan Kit for DDR5 overclocking, Wi-Fi 7 with ASUS WiFi Q-Antenna, three PCIe® 5.0 M.2 slots onboard, two PCIe 4.0 slots on an ROG DIMM.2 card, PCIe® 5.0 x16 SafeSlots with PCIe® Slot Q-Release Slim and full support for next-gen graphics cards, two USB4® ports, two USB 20Gbps Type-C® front-panel connectors (one with Quick Charge 4+ up to 60W and USB Wattage Watcher), AI Overclocking, AI Cooling II, and AI Networking IISpecifications
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Front panel connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| mSATA ports quantity | 0 |
| Number of SATA connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 2 |
| Number of RGB LED pin headers | 3 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card | No |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 9 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card | No |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| S/PDIF out port | Yes |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Product colour | Black |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 5 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 4th M.2 largest key size | 22110 |
| 4th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 5th M.2 largest key size | 22110 |
| 5th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 512 Mbit |
| Packaging data | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 312 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 4.16 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Drivers included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 312 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 4.16 kg |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Cables included | SATA |
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Other features | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 312 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 4.16 kg |
| mSATA ports quantity | 0 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







