ASUS ROG STRIX X870E-H GAMING WIFI7 HATSUNE MIKU EDITION AMD X870E Socket AM5 ATX
ASUS ROG STRIX X870E-H GAMING WIFI7 HATSUNE MIKU EDITION AMD X870E Socket AM5 ATX is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
Feel the Beat,In-Game Feats
ROG continues its collaboration with virtual pop star Hatsune Miku with a complete gaming system centered around ROG's sci-fi aesthetics and Miku's signature blue-green, pink-color scheme. The collection combines Hatsune Miku’s signature style with superior ROG performance, premium quality, and versatile functionality for competitive gameplay or daily tasks. Products include a motherboard, graphics card, PC case, all-in-one cooler, SSD enclosure, power supply, monitor, and apparels, enabling gamers to create an entire gaming setup that exudes the vibrant Miku aesthetic.
Specifications
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| mSATA ports quantity | 0 |
| Number of SATA connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Number of water pump connectors | 1 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card | No |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 8000 MHz |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card | No |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio chip | Realtek ALC1220P |
| Product colour | Multicolour |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Clear CMOS button | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| mSATA ports quantity | 0 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







