ASUS VZ279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
ASUS VZ279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
ASUS VZ279HG Eye Care Gaming Monitor – 27-inch, IPS, Full HD, 99% sRGB, Frameless, 120Hz, SmoothMotion, 1ms (MPRT), Adaptive Sync, Eye Care Plus, Low Blue Light, Flicker Free, Wall MountableSMOOTH YOUR WORK & PLAY
ASUS VZ279HG Eye Care Gaming Monitor features 27-inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing ultra-slim profile that measures a mere 5.5mm at its thinnest point and vivid image quality. With fast 120Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 138 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 120 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Eye Care+, SPLENDID |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDCP version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 353 mm |
| Depth (without stand) | 39.6 mm |
| Width (without stand) | 610 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.18 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | 23 - -5° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13.8 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 353 mm |
| Depth (without stand) | 39.6 mm |
| Width (without stand) | 610 mm |
| Width (with stand) | 610 mm |
| Depth (with stand) | 210 mm |
| Height (with stand) | 421 mm |
| Weight (with stand) | 3.18 kg |
| Weight (without stand) | 2.67 kg |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Eye Care+, SPLENDID |
| Height (without stand) | 353 mm |
| Depth (without stand) | 39.6 mm |
| Width (without stand) | 610 mm |
| HDMI | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







