Axis | SKU:
02363-001
Axis 02363-001 security camera accessory Sensor unit
€271.77
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Axis 02363-001 security camera accessory Sensor unit is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
F7225-RE Pinhole Sensor
Key Features
- 97º horizontal field of view; Extremely discreet design; Forensic WDR; Up to 180 fps at 720p; Up to 60 fps at 1080p
Description
Ideal for integration in tight spaces such as machines or ATMs, this extremely discreet sensor is designed for use with AXIS F91 main units to ensure lower installation and configuration costs. It supports four HDTV 1080p video streams at 30 fps or 720p video streams at up to 60 fps. When used with AXIS F9111 main unit, it delivers HDTV 1080p video streams at 60 fps or 720p video streams at up to 180 fps. This IP66-/IP67-rated sensor supports a wide temperature range. Furthermore, it offers a 97º field of view for wide area coverage.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | F9104-B F9111 F9114 F9114-B |
| Type | Sensor unit |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Lens mount interface | M12 |
| Sensor type | CMOS |
| Focal length range | 3.7 mm |
| F-number (relative aperture) | 2.5 |
| Viewing angle, horizontal | 92° |
| Viewing angle, vertical | 45° |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Image sensor | |
| Lens mount interface | M12 |
| Sensor type | CMOS |
| Focal length range | 3.7 mm |
| F-number (relative aperture) | 2.5 |
| Viewing angle, horizontal | 92° |
| Viewing angle, vertical | 45° |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Technical details | |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Compatibility | F9104-B F9111 F9114 F9114-B |
| Type | Sensor unit |
| Placement supported | Universal |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





