Axis 02486-001 security camera Box IP security camera Indoor & outdoor 2592 x 1944 pixels Wall
Axis 02486-001 security camera Box IP security camera Indoor & outdoor 2592 x 1944 pixels Wall is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- AXIS Object Analytics; Audio input; Compact and flexible design; Lightfinder and Forensic WDR; Remote zoom and focus with i-CS
Description
This affordable, outdoor-ready camera is easy to install and operate. With PoE and redundant DC power, it ensures your data is safeguarded in the event of a power outage. Featuring Axis Lightfinder and Axis Forensic WDR, it delivers true colors and great details in challenging light or near darkness. Plus, audio input lets you record video with sound. The camera's CS-mount enables flexibility for exchangeable lenses. Thanks to AXIS Object Analytics you can detect and classify humans and vehicles. Furthermore, it comes enclosed in an IP66-, IK10-, and NEMA 4X-rated casing to protect against water, corrosion, dust, and impacts.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Box |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.17 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 112° |
| Lens viewing angle, vertical | 82° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Lens system | |
| Focal length range | 2.8 - 13 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Video | |
| Video compression formats | H.264, H.265, MPEG4 |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 160 x 120 |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 6.6 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.5 W |
| Power consumption (typical) | 4.4 W |
| DC output voltage | 10, 12, 15, 16, 24, 28 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 143 mm |
| Depth (with stand) | 372 mm |
| Height (with stand) | 240 mm |
| Weight (with stand) | 1.8 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, MPEG4 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





