Axis | SKU:
02980-001
Axis P3285-LV Dome IP security camera Indoor 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall
€742.27
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Axis P3285-LV Dome IP security camera Indoor 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
2 MP, 1920x1080, CMOS, IP54
Excellent image quality
AXIS P3285-LV offers excellent image quality and forensic details in 2 MP under any light conditions. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, it ensures true colors and great detail in near darkness or challenging light. And OptimizedIR enables surveillance in pitch darkness without the need for extra lighting. Furthermore, Axis Zipstream with support for AV1, H.264, and H.265 significantly reduces bandwidth and storage requirements without compromising image quality.
Powerful analytics
Featuring a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera runs advanced features and powerful analytics on the edge. It comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans. Now combined with ARTPEC 9, this application offers enhanced performance with greater accuracy. With an acoustic sensor and support for AXIS Audio Analytics, you'll be notified whenever something relevant happens, even when there's no visual indication. For instance, it can detect screams, shouts, as well as changes in sound level. Additionally, AXIS Live Privacy Shield makes it easy to remotely monitor activities while protecting privacy.
Robust with strong security
This robust, IK10- and NEMA 4X-rated indoor camera is both vandal- and impact-resistant. It has a built-in intrusion switch that can detect tampering. Axis Edge Vault, our hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. It also offers secure key storage with FIPS 140-3 Level 3 certified secure cryptographic key storage and operations. What’s more, this dome camera is easy to install, maintain, and operate.
Key Features
- Excellent image quality in 2 MP
- Next-generation AI-powered analytics
- Lightfinder 2.0 and Forensic WDR
- AXIS Audio Analytics preinstalled
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Description
Built on ARTPEC-9, this indoor AI-powered dome camera with support for AV1 codec delivers excellent 2 MP image quality in any light conditions. It offers accelerated performance to run impressive analytics applications on the edge.Excellent image quality
AXIS P3285-LV offers excellent image quality and forensic details in 2 MP under any light conditions. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, it ensures true colors and great detail in near darkness or challenging light. And OptimizedIR enables surveillance in pitch darkness without the need for extra lighting. Furthermore, Axis Zipstream with support for AV1, H.264, and H.265 significantly reduces bandwidth and storage requirements without compromising image quality.
Powerful analytics
Featuring a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera runs advanced features and powerful analytics on the edge. It comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans. Now combined with ARTPEC 9, this application offers enhanced performance with greater accuracy. With an acoustic sensor and support for AXIS Audio Analytics, you'll be notified whenever something relevant happens, even when there's no visual indication. For instance, it can detect screams, shouts, as well as changes in sound level. Additionally, AXIS Live Privacy Shield makes it easy to remotely monitor activities while protecting privacy.
Robust with strong security
This robust, IK10- and NEMA 4X-rated indoor camera is both vandal- and impact-resistant. It has a built-in intrusion switch that can detect tampering. Axis Edge Vault, our hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. It also offers secure key storage with FIPS 140-3 Level 3 certified secure cryptographic key storage and operations. What’s more, this dome camera is easy to install, maintain, and operate.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Impact resistant, Vandal proof |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.08 lx |
| Tilt angle range | -45 - 80° |
| Pan range | -190 - 190° |
| Camera shutter speed | 1/37000 - 2 s |
| Camera pixel size | 2.9 µm |
| Lens viewing angle, horizontal | 100 - 32° |
| Lens viewing angle, vertical | 52 - 18° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Auto focus | Yes |
| Recognize distance (wide) | 9.6 m |
| Recognize distance (tele) | 27 m |
| Observe distance (wide) | 19 m |
| Observe distance (tele) | 54 m |
| Identify distance (wide) | 4.8 m |
| Identify distance (tele) | 14 m |
| Detect distance (wide) | 48 m |
| Detect distance (tele) | 135 m |
| Zoom capability | Yes |
| Focal length range | 3.4 - 9.8 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Video | |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | H.265, H.264, AV1 |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 1280 x 800, 1440 x 1080 |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 2 MP |
| Audio | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Network | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS2 , HTTP/ 2, TLS2 , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP®, SNMP v1/v2c/v3 (MIBII), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, PTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/ RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/ v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf) |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Security algorithms | FIPS 140-3 |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Power consumption (typical) | 3.4 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 810 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Doesn't contain | PVC, CFR, Brominated Flame Retardant (BFR) |
| Other features | |
| Doesn't contain | PVC, CFR, Brominated Flame Retardant (BFR) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



