be quiet! Light Mount Silent Tactile UK ISO keyboard Gaming USB QWERTY UK English Black
be quiet! Light Mount Silent Tactile UK ISO keyboard Gaming USB QWERTY UK English Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Factory-lubricated mechanical be quiet! Black Tactile Switches offer speed, precision and accuracy with a clearly noticeable tactile actuation point
- 3 layers of foam for extra silent keystrokes
- High-quality PBT double-shot keycaps with translucent legends
- Aluminum 3D Media Wheel and 5 macro or multimedia keys
- Arched ARGB diffuser on each switch for bright and even per-key illumination
- Customizable ARGB LED bars at the top and on both sides for atmospheric lighting effects
- Support for hot-swappable 5-pin MX style switches
- Brushed aluminum top plate
- Folding feet with three angled positions and modular magnetic Palm Rest for best ergonomics
- Detachable, braided USB- C cable
- Full-size standard key layout
- Reprogram keys, create macros, configure the lighting and more with the be quiet! IO Center software
Description
Silence is keyNobody needs distractions during heated gaming sessions. To get rid of actuation noises, Light Mount from be quiet! comes with 3 layers of sound-dampening foam and extra-quiet switches.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Number of hot keys | 5 |
| Rollover | N-key rollover |
| Microcontroller unit | ARM Cortex M0 |
| Silent keys | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Built-in memory | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch technology | be quiet! Silent Tactile |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Key switch type | Tactile |
| Physical layout | ISO |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Keycaps | Double shot |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Built-in memory | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of hot keys | 5 |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Removable keycaps | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Detachable cable | Yes |
| Removable keycaps | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Packaging content | |
| Keycap removal tool | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Manual | Yes |
| Manual languages | Simplified Chinese, German, English, Spanish, French, Japanese, Polish, Russian, Thai, Ukrainian |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.19 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 461 x 212 x 44 mm |
| Packaging data | |
| Keycap removal tool | Yes |
| Package weight | 1.79 kg |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Package width | 175 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 493 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Switch removal tool | Yes |
| Manual languages | Simplified Chinese, German, English, Spanish, French, Japanese, Polish, Russian, Thai, Ukrainian |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 30.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 50.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 19.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 7.87 kg |
| Products per shipping (inner) case | 4 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







