be quiet! | SKU:
BK040
12% off
be quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
€35.83
€40.66
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
be quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Pure Rock 3 LX, Light Wings LX 120mm PWM, Aluminum/Copper, Intel/AMD
Pure Rock 3 LX rocks your system with very high performance in a compact design and a spectacular, optimized Light Wings LX 120mm PWM fan. This air cooler proves impressively that size does not always matter: despite its compact footprint, Pure Rock 3 LX serves you as a cooling powerhouse. And with its preinstalled mounting, installation is done in the blink of an eye.
Key Features
- Very high cooling capacity for modern CPUs
- Light Wings LX 120mm PWM ARGB fan with funnel shaped air outlet for equally high performance and stunning visuals
- 4 black high-performance 6mm heat pipes with HDT technology
- Achieves only 31.2dB(A) at maximum fan speed
- High RAM and VRM cooler compatibility thanks to a compact design
- Preinstalled cooler mounting bridge for a fast and easy installation
- Offset mounting for better performance on latest AMD Ryzen CPUs
- Elegant looks in an all-black design
- Product conception, design and quality control in Germany
Description
Compact Performance for everyonePure Rock 3 LX rocks your system with very high performance in a compact design and a spectacular, optimized Light Wings LX 120mm PWM fan. This air cooler proves impressively that size does not always matter: despite its compact footprint, Pure Rock 3 LX serves you as a cooling powerhouse. And with its preinstalled mounting, installation is done in the blink of an eye.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Thermal Design Power (TDP) | 190 W |
| Noise level (low speed) | 12.4 dB |
| Noise level (high speed) | 31.2 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 61.8 cfm |
| Maximum air pressure | 2.51 mmH2O |
| Airflow | 105.1 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.12 m |
| Illumination LED | Yes |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 190 W |
| Noise level (low speed) | 12.4 dB |
| Noise level (high speed) | 31.2 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 61.8 cfm |
| Maximum air pressure | 2.51 mmH2O |
| Airflow | 105.1 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.12 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, UL, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 190 W |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.15 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package height | 210 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Width | 124 mm |
| Package weight | 900 g |
| Depth | 71 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 570 g |
| Cable length | 0.12 m |
| Radiator width | 12.4 cm |
| Radiator depth | 4.6 cm |
| Radiator height | 15.4 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 133 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 900 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 34.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 55.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 45 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 14.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 16 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







