Boompods GS Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music Bluetooth Black
Boompods GS Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music Bluetooth Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
Boombuds GS the pick up & go secure fitting true wireless earbuds. Instant pair & connect using the latest Bluetooth 5 allowing a solid connection without breakout, a lengthy 6-hour play time on one charge & a staggering 35 hours when using the included pocket-size charging case.A selection of 4 different coloured interchangeable soft ergonomic hooks, keeping your music in place & matching your style.
instant connection
The very latest Bluetooth 5 built-in making boombuds effortless, remove from the case and play. The pod shape is designed to fit and be subtle in the ear, but still packed with still packed with features; play/pause, skip songs, volume, take calls or activate your phone assistant.
style and function
Interchangeable soft silicone wings don’t just add style, but will also keep your boombuds securely in place.
take control
You can further enhance your experience by downloading the BOOMTUNE App, this allows you to fully adjust your audio EQ, customise all controls to suit you, help find your buds if lost, you can even switch to a super low latency mode dedicated to gaming.
style for days
Encased in a slim charging case which can be easily stowed and keep you charged for an incredible 35 hours.
in the box
- Boombuds GS Wireless Sound Earbuds
- Charging case (providing 35 hours playback time)
- Micro USB charging cable
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Protection features | Waterproof |
| Operating keys | Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Eartips material | Silicone |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Battery | |
| Continuous audio playback time | 4.5 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 70 h |
| Battery capacity (charging case) | 300 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Talk time (with charging case) | 4 h |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 35 h |
| Input voltage (earpieces) | 3.7 V |
| Input voltage (charging case) | 0.4 V |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging data | |
| Cables included | Micro-USB |
| Packaging content | |
| Cables included | Micro-USB |
| Eartips material | Silicone |
| Certificates | |
| Certification | FCC |
| Supplier features | |
| Charging time | 2 min |
| Other features | |
| Continuous audio playback time | 4.5 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Talk time (with charging case) | 4 h |
| Charging time | 2 min |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




