Bouncepad Branch | Samsung Galaxy Tab A7 10.4 (2020) | White | Exposed Front Camera and Home Button |
Bouncepad Branch | Samsung Galaxy Tab A7 10.4 (2020) | White | Exposed Front Camera and Home Button | is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- Elegantly extends from vertical surfaces at a 30° angle, perfect for interactive display applications.
- Mount to the wall at an ideal height of 90cm using the fixings provided (wall plugs not included).
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
Description
The Bouncepad Branch is a secure, wall mounted tablet kiosk extending from the wall at the perfect angle for user interaction. This enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A7 10.4 (2020) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Width | 338 mm |
| Depth | 158 mm |
| Height | 286 mm |
| Weight | 2.12 kg |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 2.12 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 2.12 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 16 |
| Washers included | Yes |
| Number of washers included | 10 |
| Number of pads included | 2 |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A7 10.4 (2020) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Cable management | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
