Bouncepad Counter Flex | Apple iPad Pro 4th & 5th Gen 12.9 (2020 - 2021) | White | Exposed Front Camera and Home Button
Bouncepad Counter Flex | Apple iPad Pro 4th & 5th Gen 12.9 (2020 - 2021) | White | Exposed Front Camera and Home Button is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- Very stable with minimal footprint all without permanent fixing. Easy to move around the countertop.
- Gooseneck mounting arm allows the tablet to be adjusted to any angle for perfect interaction. Once flexed into position the enclosure stays put.
- No mounting or permanent fixings required.
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Can be tethered with one of our reinforced cables for extra security.
- Pair your tablet with your card reader for the perfect tablet based POS setup.
Description
The Bouncepad Counter Flex is a secure, freestanding adjustable tablet kiosk ergonomically designed for easy interaction when placed on a counter, table or desk. The adjustable gooseneck mount offers a full range of movement so it can be positioned at the perfect angle for user interaction. This freestanding enclosure is compatible with iPad, Microsoft and Samsung tabletsSpecifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Pro 4th & 5th Gen 12.9 (2020 - 2021) |
| Product colour | White |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 543 mm |
| Depth | 305 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 5.15 kg |
| Stand width | 54.3 cm |
| Stand depth | 30.5 cm |
| Stand height | 8.5 cm |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 5.15 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 5.15 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Washers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Pro 4th & 5th Gen 12.9 (2020 - 2021) |
| Product colour | White |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
