Bouncepad Counter | Microsoft Surface Go 2 (2020) | Black | Covered Front Camera and Home Button |
Bouncepad Counter | Microsoft Surface Go 2 (2020) | Black | Covered Front Camera and Home Button | is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- – Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- – Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- – Very stable with minimal footprint, all without permanent fixing.
- – Easy to move around the countertop.
- – No mounting or permanent fixing required.
- – Set in portrait or landscape depending on your content.
- – Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
Description
The Bouncepad Counter is a secure, low lying, freestanding tablet kiosk designed for easy interaction when placed on a counter, table or desk. This freestanding enclosure is compatible with iPad, Microsoft and Samsung tablets.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Microsoft Surface Go 2 (2020) |
| Product colour | Black |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | Yes |
| Covered front camera | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Width | 338 mm |
| Depth | 252 mm |
| Height | 296 mm |
| Weight | 4.17 kg |
| Package width | 338 mm |
| Package height | 296 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 338 mm |
| Package height | 296 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 338 mm |
| Package height | 296 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Microsoft Surface Go 2 (2020) |
| Product colour | Black |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Cable management | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



