Bouncepad Desk | Apple iPad Mini 6th Gen | Black | Exposed Front Camera and Home Button
Bouncepad Desk | Apple iPad Mini 6th Gen | Black | Exposed Front Camera and Home Button is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- Set at 30° it is the perfect angle for effortless interaction.
- Mount to your desk table or counter top using the fixings provided.
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Need your Desk kiosk to have an adjustable screen angle? You can add Tilt as an optional extra.
Description
The Bouncepad Desk is a secure, low-profile tablet kiosk ergonomically designed for easy interaction when mounted to a counter, table or desk. This desk mounted enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | iPad Mini 6th Gen |
| Product colour | Black |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Mounting type | Desk |
| Tilt adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 475 mm |
| Depth | 305 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Stand width | 47.5 cm |
| Stand depth | 30.5 cm |
| Stand height | 6.7 cm |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 1.66 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 1.66 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Washers included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | iPad Mini 6th Gen |
| Product colour | Black |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
