Bouncepad Floorstanding | Samsung Galaxy Tab S2 9.7 (2015) | White | Exposed Front Camera and Home Button |
Bouncepad Floorstanding | Samsung Galaxy Tab S2 9.7 (2015) | White | Exposed Front Camera and Home Button | is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- - Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- - Includes a 2 meter USB Sync and Charge Cable (excluding Microsoft tablets). Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy. You can also store your power adaptor or a battery pack in the base.
- - At 114cm high it’s the perfect size for use at standing height.
- - Weighted base prevents tipping, keeping the stand stable during user interaction without the need for permenant fixing.
- - Mounting holes allow you fix to to the floor if required (fixings not included).
- - Set in portrait or landscape depending on your content.
- - Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Need your Floorstanding kiosk to have an adjustable screen angle? You can add Tilt as an optional extra in the check-out process.
- Need to get your message across from a distance, checkout our Front and Placard Branding Boards.
Description
The Bouncepad Floor Stand is a secure, robust and elegant tablet kiosk designed for temporary and permanent installations. Optionally, add branding boards at the checkout to get your message across from a distance. This floor stand enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab S2 9.7 (2015) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Cable length | 2 m |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Width | 302 mm |
| Depth | 319 mm |
| Height | 1136 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 1140 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1140 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 1140 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab S2 9.7 (2015) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Cable management | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



