BOUNCEPAD | SKU:
BP-GO-BLK
Sold out
Bouncepad Go | Adjustable Tablet Stand | Black | Tablet Universal
€56.28
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Bouncepad Go | Adjustable Tablet Stand | Black | Tablet Universal is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Go | Adjustable Tablet Stand | Black | Tablet Universal
Key Features
- Tablet Universal: Compatible with all tablets big and small, from the iPad Mini to the iPad Pro, and everything in between, working in landscape and portrait orientation
- Adjustable: Effortlessly adjust the height and angle for optimal viewing and interaction
- Portable: Go easily fits into your bag, making it the perfect travel companion for iPad and tablet users
- Sturdy Construction: With a 50/50 diecast aluminium and rubber construction, Go offers sleekness, durability, and protects your tablet and worktops
- Colour Options: Available in blue and yellow for a lively touch or white and black for a minimalist look
- Versatile: Whether you're learning, working, playing or traveling, take your iPad and tablet experience to new heights.
Description
Whether you're enjoying your favourite movies, browsing the web, hopping on a video call, or catching up on your emails, adjusting the height and angle is a breeze. And when you’re out and about, Go easily fits into your bag. It’s the perfect travel companion when you are on-the-go. With its 50/50 diecast aluminium and rubber construction, Go is sleek and sturdy whilst protecting your tablet and worktops. Available in four colours, add a splash of colour with Go in blue and yellow, or keep it minimal with white or black.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Cable management | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Brand compatibility | Universal |
| Tilt adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 300 g |
| Stand width | 3 mm |
| Stand depth | 3.5 cm |
| Stand height | 17 cm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
