Bouncepad Link | Apple iPad 7th, 8th & 9th Gen 10.2 (2020 - 2021) | Teal | Exposed Front Camera and Home Button
Bouncepad Link | Apple iPad 7th, 8th & 9th Gen 10.2 (2020 - 2021) | Teal | Exposed Front Camera and Home Button is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Designed for the Zoom Room Controller App
- Keeps your iPad safe and secure
- Kensington lock compatible
- Cable Management features ensure your always powered and connected
- Optional feature access including power and volume buttons control
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual
- Freestanding or mount to a horizontal or vertical surface
- Diecast aluminium shell and reinforced plastic construction.
Description
Looking for a stylish meeting room controller? Bouncepad Link keeps the iPad charged and connected allowing you to control video conferencing hardware. Designed to work with the Zoom Meeting Room Controller App; with a continuous power supply, neat cable management, security features and commercial-grade construction, Bouncepad Link is fit for purpose every step of the way. It is a beautifully designed product, certain to complement any office décor. Available in Black, White and Teal. Couple with a PoE Adaptor if you prefer a cabled connection instead of Wi-Fi.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Compatibility | Apple iPad 7th, 8th & 9th Gen 10.2 (2020 - 2021) |
| Product colour | Teal |
| Material | Aluminium, Plastic, Rubber |
| Minimum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Cable management | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Tilt adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 335 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 1.21 kg |
| Stand width | 33.5 cm |
| Stand depth | 22 cm |
| Stand height | 7.5 cm |
| Package width | 33.5 mm |
| Package height | 7.5 mm |
| Package depth | 22 mm |
| Package weight | 1.21 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 33.5 mm |
| Package height | 7.5 mm |
| Package depth | 22 mm |
| Package weight | 1.21 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Washers included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 33.5 mm |
| Package height | 7.5 mm |
| Package depth | 22 mm |
| Compatibility | Apple iPad 7th, 8th & 9th Gen 10.2 (2020 - 2021) |
| Product colour | Teal |
| Material | Aluminium, Plastic, Rubber |
| Minimum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
