Bouncepad Lounge with Reinforced USB Cable | Covered Front Camera and Home Button | White | Apple iPad Air 6th Gen 11-inch (2024)
Bouncepad Lounge with Reinforced USB Cable | Covered Front Camera and Home Button | White | Apple iPad Air 6th Gen 11-inch (2024) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system
- Integrated 2 meter reinforced charging cable makes this enclosure secure yet mobile
- Easy to move share and pass-around
- Stability provided by conical attachment and two discreet feet that allow it to ‘lounge’ on your surface
- No mounting required. Just secure the reinforced cable and you are good to go
- The Lounge rests on the surface in landscape mode
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual
- Perfect for use with the Rear Camera Exposure extra that you can add as an optional extra.
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Air 6th Gen 11-inch (2024) |
| Product colour | White |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Tilt adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 475 mm |
| Depth | 475 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Stand width | 47.5 cm |
| Stand depth | 47.5 cm |
| Stand height | 6.7 cm |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package weight | 1.85 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package weight | 1.85 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Air 6th Gen 11-inch (2024) |
| Product colour | White |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
