Bouncepad Original Elevate + Brother Printer Mount (inc USB Cable) | Samsung Galaxy Tab A9 Plus 11.0 (2023) | Black | Covered Front Camera and Home Button
Bouncepad Original Elevate + Brother Printer Mount (inc USB Cable) | Samsung Galaxy Tab A9 Plus 11.0 (2023) | Black | Covered Front Camera and Home Button is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- - Secure your tablet and printer, perfect for high-traffic self-service areas.
- - Keep your setup neat with an included 2 meter concealed USB cable (excluding Microsoft tablets) and hidden cable management.
- - Configure the height easily for standing or seated interactions.
- - Ensure stability in busy spaces with a sturdy steel base, plus optional floor-mounting holes for added security.
- - Easy printing with a built-in Brother printer mount for ticketing, check-ins, and click-and-collect.
- - Customize your display by setting it up in either portrait or landscape mode.
- - Set up quickly and easily with clear, step-by-step installation instructions.
- - Compatible with most Apple, Samsung, and Microsoft tablets for maximum flexibility across devices.
Description
The Bouncepad Original Elevate with Brother Printer Mount is a height-adjustable (from 79cm to 112cm to the center of the screen) tablet floor stand designed for seamless self-service. Set the height during installation for standing or seated interactions. Ideal for retail, hospitality, and logistics, it enables fast, efficient printing for ticketing, check-ins, and click-and-collect stations.The lockable enclosure keeps your tablet secure while concealing cables for a tidy, professional setup. A solid steel base ensures stability, with optional floor-mounting holes for added security.
Optional branding boards let you display logos, promotions, or instructions to enhance customer engagement. The Elevate+ with Brother Printer Mount is fully compatible with most Apple, Samsung, and Microsoft tablets. See detailed tech specs below.
Looking for a stand without a printer mount? Explore our Core Range.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A9 Plus 11.0 (2023) |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Tilt adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1140 mm |
| Depth | 320 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 3.65 kg |
| Stand width | 114 cm |
| Stand depth | 32 cm |
| Stand height | 15 cm |
| Package width | 1140 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 3.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1140 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 3.65 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 1 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Washers included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 1140 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A9 Plus 11.0 (2023) |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
