Bouncepad Original Flip | Covered Front Camera and Home Button | Black | Samsung Galaxy Tab A9+ and A11+ 11-inch (2023 - 2025)
Bouncepad Original Flip | Covered Front Camera and Home Button | Black | Samsung Galaxy Tab A9+ and A11+ 11-inch (2023 - 2025) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy
- Very stable with minimal footprint all without permanent fixing. Easy to move around the countertop
- Weighted base and skilfully engineered hinge makes screen sharing smooth and simple
- Mounting holes allow you fix to a counter table or desk if required (fixings not included)
- The Flip rests on the surface in landscape mode
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual
- Can be tethered with one of our reinforced cables for extra security
- Pair your tablet with your card reader for the perfect tablet based POS setup
Description
The Bouncepad Flip is a secure, freestanding tablet kiosk which sits elegantly on your counter, table or desk. Flip the screen to switch between customer and staff interaction. Combine with this Anker battery pack for power on the go. This enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets. See detailed tech specs below.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A9+ and A11+ 11-inch (2023 - 2025) |
| Product colour | Black |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic, Stainless steel |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Cable management | Yes |
| Covered home button | Yes |
| Covered front camera | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Brand compatibility | Samsung |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A9+ and A11+ 11-inch (2023 - 2025) |
| Product colour | Black |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic, Stainless steel |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Cable management | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
