Bouncepad Static 60 | Covered Front Camera and Home Button | Black | Apple iPad Pro 7th Gen 13-inch (2024)
Bouncepad Static 60 | Covered Front Camera and Home Button | Black | Apple iPad Pro 7th Gen 13-inch (2024) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy
- Set at 60° it is the perfect angle for interactive display applications
- Mount to your desk table or counter top using the fixings provided
- Set in portrait or landscape depending on your content
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Pro 7th Gen 13-inch (2024) |
| Product colour | Black |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Tilt adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 475 mm |
| Depth | 475 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 2.51 kg |
| Stand width | 47.5 cm |
| Stand depth | 47.5 cm |
| Stand height | 6.7 cm |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package weight | 2.51 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package weight | 2.51 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Pro 7th Gen 13-inch (2024) |
| Product colour | Black |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
