Bouncepad Sumo | Apple iPad 5th Gen 9.7 (2017) | White | Exposed Front Camera and Home Button | Rotate 270 / Switch On |
Bouncepad Sumo | Apple iPad 5th Gen 9.7 (2017) | White | Exposed Front Camera and Home Button | Rotate 270 / Switch On | is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- - Secure your tablet within the Sumo using our Six Point Locking system for ultimate protection.
- - Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- - Our most durable tablet kiosk designed for high intensity, low supervision environments.
- - Integrated rotate function allows users to play games and share the screen.
- - Mount to your desk, table or counter top using the fixings provided.
- - Integrated switch function allows to easily alternate between portrait and landscape view.
- - Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
Description
The Bouncepad Sumo tablet kiosk is designed with gaming and a young raucous audience in mind. It is indestructible and several thousand Sumo units are deployed at McDonalds Restaurants around the world. It mounts on a counter, table or desk and supports iPad, Samsung and Microsoft tabletsSpecifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad 5th Gen 9.7 (2017) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Width | 329 mm |
| Height | 306 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 9 |
| Washers included | Yes |
| Number of washers included | 5 |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad 5th Gen 9.7 (2017) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Cable management | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


