Bouncepad Wallmount | Apple iPad Mini 6th Gen | White | Exposed Front Camera and Home Button
Bouncepad Wallmount | Apple iPad Mini 6th Gen | White | Exposed Front Camera and Home Button is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- Extends from vertical surfaces at a 60° angle perfect for interactive display applications.
- Mount to the wall at an ideal height of 120cm using the fixings provided (wall plugs not included).
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
Description
The Bouncepad Tablet & iPad Wall Mount is a secure, low-profile wall mounted tablet kiosk, ergonomically designed for easy interaction. This wall mounted enclosure is compatible with iPad, Microsoft and Samsung tabletsSpecifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | iPad Mini 6th Gen |
| Product colour | White |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | United Kingdom |
| Mounting type | Wall |
| Tilt adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 475 mm |
| Depth | 305 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Stand width | 47.5 cm |
| Stand depth | 30.5 cm |
| Stand height | 6.7 cm |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 1.66 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 1.66 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Washers included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | iPad Mini 6th Gen |
| Product colour | White |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
