Bouncepad Wallmount | Apple iPad Pro 2nd Gen 10.5 (2017) / iPad Air 3rd Gen (2019) | White | Covered Front Camera and Home Button |
Bouncepad Wallmount | Apple iPad Pro 2nd Gen 10.5 (2017) / iPad Air 3rd Gen (2019) | White | Covered Front Camera and Home Button | is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- - Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- - Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- - Extends from vertical surfaces at a 60° angle, perfect for interactive display applications.
- - Mount to the wall at an ideal height of 120cm using the fixings provided (wall plugs not included).
- - Set in portrait or landscape depending on your content.
- - Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
Description
The Bouncepad Wall Mount is a secure, low-profile wall mounted tablet kiosk, ergonomically designed for easy interaction. This wall mounted enclosure is compatible with iPad, Microsoft and Samsung tablets.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Pro 2nd Gen 10.5 (2017) / iPad Air 3rd Gen (2019) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Cable management | Yes |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered home button | Yes |
| Covered front camera | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Width | 338 mm |
| Depth | 206 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 2.07 kg |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 2.07 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 2.07 kg |
| Packaging content | |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 16 |
| Washers included | Yes |
| Number of washers included | 10 |
| Number of pads included | 2 |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Powered USB | Yes |
| Package width | 543 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Lock type | Round key |
| Compatibility | Apple iPad Pro 2nd Gen 10.5 (2017) / iPad Air 3rd Gen (2019) |
| Product colour | White |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Cable management | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



