Brother BU-300CL Transfer Belt, 50K pages for Brother HL-4150/4570
Brother BU-300CL Transfer Belt, 50K pages for Brother HL-4150/4570 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Duty cycle of 50,000 pages
- High quality genuine Brother unit
- Keeps your laser printer performing at its best
Description
This genuine Brother BU-300CL Transfer Belt Unit is compatible with a range of our laser printers. Designed to ensure that your professional documents are reproduced quickly, efficiently and accurately, the BU-300CL helps to make maintaining your printer problem-free.Compatible Printers: Brother HL-4500 Series, Brother HL-4150 CDN, Brother HL-4570 CDWT, Brother DCP-9055 CDN, Brother MFC-9560 CDW, Brother HL-4100 Series, Brother MFC-9460 CDN, Brother MFC-9970 CDW, Brother DCP-9270 CDN, Brother HL-4570 CDW, Brother MFC-9465 CDN, Brother HL-4140 CN
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Page yield | 50000 pages |
| Compatibility | DCP-9055CDN, DCP-9270CDN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9465CDN, MFC-9970CDW |
| Country of origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 450 x 170 mm |
| Weight | 1.79 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Page yield | 50000 pages |
| Compatibility | DCP-9055CDN, DCP-9270CDN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9465CDN, MFC-9970CDW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 80.2 kg |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





