Brother DR-2510 Drum kit, 15K pages for Brother HL-L 2400/2865
Brother DR-2510 Drum kit, 15K pages for Brother HL-L 2400/2865 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Delivers 15,000 pages (at one page per job)
- High quality genuine Brother drum unit
- Brother genuine supplies deliver consistent page yields, superior print quality and flawless reliability
- Developed by the same team of engineers who made your Brother printer; that means they are designed to work together
Description
Keep your office laser printer performing just as it should and ensure your printouts remain the best-possible quality with this genuine Brother DR2510 Laser Printer Drum Unit. The DR2510 is simple to install, reliable and long-lasting. Compatible with a range of printers, our Brother drum units will help you keep on printing. When prompted by your printer replace your drum unit with a genuine Brother DR2510 drum to maintain high print quality. Leaving your current drum in the printer beyond the recommended number of prints will lead to poor performance and could damage your device.Compatible Printers: Brother HL-L 2460 DW, Brother DCP-L 2627 DW, Brother MFC-L 2862 DW, Brother DCP-L 2620 DW, Brother MFC-L 2827 DW, Brother HL-L 2405 W, Brother MFC-L 2922 DW, Brother DCP-L 2640 DN, Brother MFC-L 2802 DW, Brother MFC-L 2802 DN, Brother DCP-L 2600 D, Brother HL-L 2460 DWXL, Brother MFC-L 2827 DWXL, Brother MFC-L 2800 DW, Brother DCP-L 2627 Series, Brother MFC-L 2820 DN, Brother MFC-L 2960 DW, Brother MFC-L 2835 DW, Brother HL-L 2400 Series, Brother DCP-L 2622 DW, Brother MFC-L 2900 Series, Brother HL-L 2460 Series, Brother HL-L 2442 DW, Brother MFC-L 2860 DW, Brother DCP-L 2625 DW, Brother DCP-L 2627 DWE, Brother MFC-L 2980 DW, Brother HL-L 2440 DWE, Brother DCP-L 2665 DW, Brother HL-L 2865 DW, Brother HL-L 2402 D, Brother MFC-L 2860 DWE, Brother HL-L 2445 DW, Brother DCP-L 2627 DWXL, Brother MFC-L 2800 Series, Brother DCP-L 2660 DW, Brother HL-L 2460 DN, Brother HL-L 2400 DWE, Brother HL-L 2400 D, Brother HL-L 2447 DW, Brother HL-L 2400 DW
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 15000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Compatibility | HL-L2445DW, HL-L2400DWE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height | 350 mm |
| Weight | 451 g |
| Package width | 223 mm |
| Package depth | 357 mm |
| Package height | 124 mm |
| Package weight | 640 g |
| Packaging data | |
| Package width | 223 mm |
| Package depth | 357 mm |
| Package height | 124 mm |
| Package weight | 640 g |
| Technical details | |
| Page yield | 15000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443999000 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Pallet gross weight | 105.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443999000 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






