Brother DR-3300 Drum kit, 30K pages for Brother HL-5450/6180
Brother DR-3300 Drum kit, 30K pages for Brother HL-5450/6180 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Delivers up to 30,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-3300 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.Compatible Printers: Brother DCP-8110 DN, Brother MFC-8520 DN, Brother HL-5450 Series, Brother HL-5450, Brother HL-5480 DW, Brother HL-5440 D, Brother MFC-8810 DW, Brother HL-5450 DN, Brother DCP-8155 DN, Brother HL-5450 D, Brother MFC-8710 DW, Brother MFC-8950 DWT, Brother HL-5450 DNT, Brother MFC-8900 Series, Brother HL-5470 DW, Brother HL-6100 Series, Brother MFC-8510 DN, Brother DCP-8100 Series, Brother HL-6180 DW, Brother MFC-8515 DN, Brother MFC-8910 DW, Brother HL-5470 DWT, Brother HL-5400 Series, Brother MFC-8950 DW, Brother HL-6180 DWT, Brother DCP-8250 DN
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Page yield | 30000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Compatibility | HL5440D, 5450DN, 5470DW, DCP8110DN, DCP8250DN, MFC8510DN, MFC8520DN, MFC-8950DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 254 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 358 mm |
| Weight | 635 g |
| Dimensions (WxDxH) | 285 x 193 x 67 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 361 x 255 x 147 mm |
| Package weight | 1.21 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.21 kg |
| Technical details | |
| Page yield | 30000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 285 x 193 x 67 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 361 x 255 x 147 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 295 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






