Brother DR-4000 Drum kit, 30K pages/5% for Brother HL-6050
Brother DR-4000 Drum kit, 30K pages/5% for Brother HL-6050 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Delivers up to 30,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-4000 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.Compatible Printers: Brother HL-6050 Series, Brother HL-6050 DN, Brother HL-6050 N, Brother HL-6050 DNLT, Brother HL-6050 D, Brother HL-6050, Brother HL-6050 W, Brother HL-6050 DLT, Brother HL-6050 DW
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 30000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-6050D / HL-6050 / HL-6050DN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 21 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 273 mm |
| Depth | 194 mm |
| Height | 375 mm |
| Weight | 774 g |
| Package weight | 1.62 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.62 kg |
| Technical details | |
| Page yield | 30000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.1 cm |
| Pallet gross weight | 116.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



