Brother HSE-211E Heat Shrink Tubes black on white 5,2mm x 1,5m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm HSE/24mm HSE/36mm HSE
Brother HSE-211E Heat Shrink Tubes black on white 5,2mm x 1,5m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm HSE/24mm HSE/36mm HSE is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- 5.2mm wide, 1.5m long
- Shrinks when heated to allow easy cable identification
- Recommended for use with cables between 3.6mm and 7.0mm
- Ensure durable, easily readable results
Description
Brother P-touch Pro Tapes are built with tough and durable professional grade materials and adhesives. Developed to meet the needs of tradespeople and other professionals looking for reliable long-term identification that withstands the test of time. This 5.8mm black on white HSe-211 tape cassette has been designed specifically for the marking and identifying of cables, fibre and wires with an outside diameter of 1.7mm to 3.2mm. When the printed tube is placed over a cable and heated with a heat gun, the tube shrinks down, gripping the cable tightly. No adhesive is needed, ensuring that even in warm environments the heat shrink tube will not unpeel from the cable. Pro Tape TZe tape cassettes are quick and easy to install and come in various label widths, colours and materials. So, no matter what the job, Pro Tapes can provide you with crisp, sharp and easily readable labels to get the job done.Compatible Printers: Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch H 300 Series
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Heat shrink | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Hanging box |
| Country of origin | China |
| Thickness | 5.2 mm |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 155 mm |
| Weight | 39 g |
| Width | 69 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 45 g |
| Height | 18 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 45 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 11.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 234 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Pallet gross weight | 242.6 kg |
| Products per pallet | 4680 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




