Brother LC-121VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x300 pages ISO/IEC 24711 Pack=4 for Brother DCP-J 132/MFC-J 285
Brother LC-121VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x300 pages ISO/IEC 24711 Pack=4 for Brother DCP-J 132/MFC-J 285 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Each cartridge prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridges
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC121 original ink cartridges protects your printer warranty
Description
Choose this LC121VALBP Ink Cartridge Multipack to make it both more convenient and affordable to replace all the genuine Brother print cartridges in your home or office printer. The four cartridges contained in this value pack have all been expertly designed to help you get the best from your printer.Compatible Printers: Brother MFC-J 470 DW, Brother MFC-J 970 DW, Brother MFC-J 650 DW, Brother DCP-J 152 W, Brother MFC-J 245, Brother DCP-J 752 DW, Brother MFC-J 475 DW, Brother MFC-J 875 DW, Brother MFC-J 870 DW, Brother DCP-J 172 W, Brother DCP-J 150 Series, Brother MFC-J 470 Series, Brother DCP-J 132 W, Brother DCP-J 152 WR, Brother MFC-J 285 DW, Brother DCP-J 552 DW
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China |
| Compatibility | DCP-J752DW, MFC-J870DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Weight | 168 g |
| Height | 217 mm |
| Depth | 67 mm |
| Package weight | 213 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 213 g |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 148.7 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







