Brother TZE-S641 DirectLabel black on yellow extra strong Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
Brother TZE-S641 DirectLabel black on yellow extra strong Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Durable laminated label tape
- Use on smooth and textured surfaces
- Excellent resistance to water, abrasion, chemicals, fading and temperature extremes
- 18mm wide
Description
Brother P-touch Pro Tapes are built with tough and durable professional grade materials and adhesives. Developed to meet the needs of tradespeople and other professionals looking for reliable long-term identification that withstands the test of time. The TZe-S641 is perfect for smooth, rough, textured and powder coated surfaces. With 3 times more strength on textured surfaces, than Brother standard tape on average. These self-adhesive laminated labels can withstand extremes of temperatures and are resistant to chemicals, abrasion, sunlight and water. Meaning when you label something on-site, it stays labelled. Pro Tape TZe tape cassettes are quick and easy to install and come in various label widths, colours and materials. So, no matter what the job, Pro Tapes can provide you with crisp, sharp and easily readable labels to get the job done.Compatible Printers: Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 7600 VP
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZ |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | P-Touch PT-1830, 1950, 2030, 2100, 2430, 2470, 2700, 2730, 7600, 9700, 9800, E300, H300 |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 22 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 105 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 276.3 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 435 mm |
| Country of origin | China |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




