Cables Direct | SKU:
FB1M-LCST-030
Sold out
Cables Direct 3.0m LC-ST 62.5/125 MMD OM1 fibre optic cable 3 m Grey
€4.44
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Cables Direct 3.0m LC-ST 62.5/125 MMD OM1 fibre optic cable 3 m Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
3.0m LC-ST 62.5/125 MMD OM1, Grey
The cables have LC to ST connectors, grey low smoke zero halogen jacket and 62.5µm fibre core with 125µm cladding.
Description
Fibre optic cables use glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.The cables have LC to ST connectors, grey low smoke zero halogen jacket and 62.5µm fibre core with 125µm cladding.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 62.5 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Features | |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 62.5 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Grey |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Cable diameter | 3 mm |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
