Cables Direct | SKU:
B6LZ-605
Sold out
Cables Direct B6LZ-605 networking cable Grey 5 m Cat6 U/UTP (UTP)
€6.41
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Cables Direct B6LZ-605 networking cable Grey 5 m Cat6 U/UTP (UTP) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Cat 6, UTP, 250 MHz, 24 AWG, LSZH, 5 m, Grey
Description
Category 6 cable, commonly referred to as Cat-6, is a cable standard for Gigabit Ethernet and other network protocols that are backward compatible with the Category 5/5e and Category 3 cable standards. Compared with Cat-5 and Cat-5e, Cat-6 features more stringent specifications for crosstalk and system noise. The cable standard provides performance of up to 250 MHz.Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
| Certificates | |
| Certification | IEC 332.3.C-TIA/EIA-568-B.2-1 & ISO/IEC 11801 & EN 50288 |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Certification | IEC 332.3.C-TIA/EIA-568-B.2-1 & ISO/IEC 11801 & EN 50288 |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

