Cables Direct | SKU:
ERSLIM-101Y
Sold out
Cables Direct ERSLIM-101Y networking cable Yellow 1 m Cat6 U/UTP (UTP)
€1.36
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Cables Direct ERSLIM-101Y networking cable Yellow 1 m Cat6 U/UTP (UTP) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
RJ-45, 32 AWG, UTP, 1G, 250 MHz, 1 m, yellow
Key Features
- Injection moulded, strain relief connectors
- Super slim cable, only 2.8mm diameter
- Low Smoke Zero Halogen
Description
Our slim range of Gigabit network cables have an outer diameter of only 2.8mm, making these cables ideal for high-density networking set-ups.Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Product colour | Yellow |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 32 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 2.8 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

