Cables Direct | SKU:
FB2S-LCLC-020Y
Sold out
Cables Direct FB2S-LCLC-020Y InfiniBand/fibre optic cable 2 m 2x LC Yellow
€3.42
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Cables Direct FB2S-LCLC-020Y InfiniBand/fibre optic cable 2 m 2x LC Yellow is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
LC/LC, 1Gbps, 9/125µm, 2m
The cables have LC to LC connectors, yellow low smoke zero halogen jacket and 9µm fibre core with 125µm cladding.
- LC to LC Connectors
- 9µm core 125µm cladding
- Low smoke zero halogen
- Duplex support
- Bend radius: 40mm
- Operating temperature? -60 to +85°
- Supports 1Gbps
- Overall diameter: 3mm
Description
Fibre optic cables use glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.The cables have LC to LC connectors, yellow low smoke zero halogen jacket and 9µm fibre core with 125µm cladding.
- LC to LC Connectors
- 9µm core 125µm cladding
- Low smoke zero halogen
- Duplex support
- Bend radius: 40mm
- Operating temperature? -60 to +85°
- Supports 1Gbps
- Overall diameter: 3mm
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Bending radius | 4 cm |
| Operating temperature (T-T) | -60 - 85 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -60 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 4 cm |
| Cable diameter | 3 mm |
| Cable length | 2 m |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
