Cables Direct USB3-MICROSRT-BLUE USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 0.75 m USB A Micro-USB B
Cables Direct USB3-MICROSRT-BLUE USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 0.75 m USB A Micro-USB B is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
The USB3-MICRO* range of USB 5Gbps Type A (male) to Micro B (male) cables support a data transfer rate up to 5 Gbit/s (625 MB/s), which is about ten times faster than USB 2.0 technology.The official name for this cable would be USB 5Gbps. (Previously known as USB3.2 Gen 1, USB3.1 Gen 1 and USB 3.0.)
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 0.75 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Blue |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector material | Nickel |
| Connector shielding | Yes |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable diameter | 5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Cable length | 0.75 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Other features | |
| Product colour | Blue |
| Cable type | Round cable |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
