Celly | SKU:
FEELING992BL
Sold out
Celly Feeling mobile phone case 15.8 cm (6.2") Cover Blue
€14.57
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Celly Feeling mobile phone case 15.8 cm (6.2") Cover Blue is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Cover case for Samsung Galaxy S20, Silicone/Microfiber, Blue
Key Features
- Protectives edges
- Texture anti-slip
- Liquid silicone (back)
- Microfiber texture (inner)
Description
Liven up your smartphone style! Feeling is the liquid silicone back case with soft-touch finishing. The anti-scratch microfiber inner texture ensures the best protection for your smartphone and the anti-slip grip edges ensures the best grip avoiding accidental bumps and falls. Choose your favorite color, match your style and liven up your smartphone appearance!Specifications
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Silicone, Microfibre |
| Desktop stand | No |
| Washable | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Blue |
| Material | Silicone, Microfibre |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S20 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Washable | Yes |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Blue |
| Material | Silicone, Microfibre |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S20 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Washable | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 170 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 170 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
