Celly | SKU:
GELSKIN1002BK
Sold out
71% off
Celly Gelskin mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Black
€6.48
€22.49
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Celly Gelskin mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Cover case for iPhone 11 Pro Max, 6.5", TPU, Black
Description
Soft and Confortable. Gelskin is the skin-tight cover made of soft rubber. The flexible shaped cover perfectly fits the edges of the smartphone and protects it from bumps, scratches and dirt. The cover provides easy access to controls, connectors, speaker and camera and allows you to charge your smartphone without removing the cover. The ideal ergonomic solution to protect device is Gelskin by Celly.Specifications
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Desktop stand | No |
| Washable | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro Max |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Washable | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro Max |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Washable | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 73.5 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 156.3 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 73.5 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 156.3 mm |
| Package weight | 20 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

