CHERRY | SKU:
JD-0800FR-2
CHERRY DC 2000 keyboard Mouse included USB AZERTY French Black
€32.54
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
CHERRY DC 2000 keyboard Mouse included USB AZERTY French Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
USB, Optical, 1200 dpi, 50 mA, 458 x 170 x 20 mm, 1.80 m
Key Features
- Optimised for professional use in the office (GS approval)
- Wired mouse with 3 keys and scroll wheel
- Symmetrical design in standard size - suitable for left- and right-handed users
- Resolution 1,200 dpi
- Flat, corded keyboard with abrasion-resistant labelling
- 4 hotkeys (calculator, e-mail, browser, sleep mode)
- 3 blue status LEDs
- Up to 10 million keystrokes
- Plug & Play via 1 USB connection for keyboard and for mouse
- Keyboard awarded the "Blauer Engel" environmental seal
Description
DC 2000 Desktop Set - Corded - AZERTY - BlackSpecifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Number of hot keys | 4 |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | AZERTY |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | French |
| Full-size keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, TÜV-Süd/GS |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, TÜV-Süd/GS |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
| Number of hot keys | 4 |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Certificates | |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, TÜV-Süd/GS |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 90 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 109 x 62 x 37 mm |
| Keyboard weight | 530 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 896 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 546 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

